Češi nachází oblibu v kvalitnějších a dražších fotoaparátech

I průměrný fanoušek fotografování už si v Česku potrpí na kvalitní techniku. Přitom mu k zachycení obyčejných okamžiků v současnosti stačí i mobil. Technologický pokrok si ale vybírá také svou daň, z údajů řetězce s elektronikou a domácími spotřebiči Expert Elektro vyplývá, že smartphony s kvalitním fotoaparátem dostávají pod tlak zejména kdysi tak populární klasické kompaktní fotoaparáty. Jen oproti loňsku o ně zájem klesl o desítky procent. Naopak dražší fotografické vybavení si své pozice drží.

 Většina výrobců ještě nové modely obyčejných kompaktních fotoaparátů na trh uvádí. Mají připojení k televizi či mobilnímu telefonu, komunikují se sítěmi WiFi, případně obsahují NFC technologie. Některé značky, například Olympus, už však produkci těchto kompaktů úplně ukončily a nabídka v obchodech se proto neustále zužuje.

„V levnějším segmentu nakupují už spíše jen starší generace. Vloni klesly prodeje kompaktů dokonce o třicet procent,“ uvedl Jan Nejezchleb, produktový manažer řetězce Expert Elektro s tím, že na pokles mělo vliv i zemětřesení v oblasti, kde stojí velká továrna na výrobu čipů.

Čísla prodejů v kategorii drahých kompaktních fotoaparátů a zrcadlovek jsou rok od roku podobná, případně mírně rostou. Zajímavé však je, že se znatelně zvyšuje průměrná cena nákupu.

„Pokud zákazníci chtějí nebo potřebují lepší fotky než z mobilu, volí už většinou prémiový segment, anebo rovnou zrcadlovku. Ten levnější segment bude tedy pravděpodobně poměrně brzy nahrazen mobilními telefony,“ poznamenává Jan Nejezchleb.

Nejlevnější klasické kompaktní fotoaparáty se cenově pohybují kolem dvou tisíc korun, ty nejdražší prémiové stojí přes deset. Nejlevnější zrcadlovka začíná pod deseti tisíci, za nějakou slušnou se však dá utratit i třicet a za špičkovou vysoké desítky tisíc. Někteří odborníci radí koupit si raději hodně dobrý drahý kompakt než základní levnou zrcadlovku, cenově to vyjde skoro nastejno, ale kvalita je v tomto případě vyšší u kompaktu.

Již nedílnou součástí trhu jsou také bezzrcadlovky, které, jednoduše řečeno, mají parametry kvalitních kompaktů, navíc se však u nich dají vyměnit objektivy podobně jako u zrcadlovek. Jejich ceny začínají kolem deseti tisíc a tento segment od svého vzniku v roce 2008 utěšeně roste.

 

Zdroj: Expert Elektro

Foto: pixabay.com

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010