BILLA vrací ovocné stromy zpět do krajiny

Společnost BILLA před nedávnem dokončila ve spolupráci s městem Říčany CSR projekt, který má za cíl navracení ovocných stromů zpět do přírody, které budou sloužit veřejnosti k odpočinku, obnoví původní ráz krajiny, zpříjemní mikroklima a napomohou lepšímu zadržování vody a půdy. Do pilotního projektu BILLA Ovocný sad Srnčí investovala celkem přes 1,5 milionu Kč.

BILLA spustila projekt trvalé udržitelnosti, který koresponduje s její dlouhodobou vizí a cíli vedoucími k ochraně přírody v lokalitách, ve kterých provozuje své prodejny. Před zhruba 2 lety společnost započala realizaci pilotního projektu s městem Říčany a nyní jej oficiálně předala do rukou zástupcům města a jeho obyvatel.

BILLA Ovocný sad Srnčí byl zrealizován s cílem sloužit místním jako odpočinkové místo, kde se mohou zastavit při svých procházkách, uspořádat piknik se svými blízkými, odpočinout si při sportu nebo si utrhnout právě uzrálé ovoce ze stromů, které zde byly vysazeny. Vzhledem k suchu, které trápí v posledních letech celou Českou republiku, budou vysazené stromy plnit zároveň velmi důležitou funkci přírodního zadržovatele vody a půdy.

BILLA Ovocný sad Srnčí se nachází v cyklo regionu Ladova kraje, který je součástí budoucí cyklostezky Mnichovice – Světice – Říčany – Kolovraty. Na zhruba 750 m plochy společnost BILLA zafinancovala vysazení 54 odrůd ovocných stromů. Kromě běžných druhů jabloní, hrušní, třešní, višní, švestek, moruší, jedlého jeřábu, oskeruše či aronie zde bylo vysazeno také 22 druhů vzácných a historických odrůd. Kromě neobvyklých jabloní, hrušní, třešní, zde budou lidé moci ochutnat plody mišpule či kdouloně.

 V rámci tohoto projektu vyhledává společnost BILLA další vhodná místa v okolí svých prodejen, která následně osází ovocnými stromy.

„Ovocná stromořadí a sady byly v minulosti pýchou především středoevropské krajiny. Postupem času ale začaly ovocné stromy ze zahrad a okolí vesnic mizet. Proto jsme se rozhodli navrátit české krajině její typický ráz a ukázat lidem krásu a různorodost ovocných stromů. Nejen, že tak zvýšíme počet stromů a vrátíme ovocné stromy do volné krajiny, místní obyvatelé, ale i výletníci si také budou moci nabídnout zdravé plody přímo ze stromů,“ vysvětluje Jaroslaw Szczypka, generální ředitel BILLA ČR. „Součástí naší filozofie je dlouhodobá snaha o udržitelnost. Přestože na prodejnách i v novém skladu využíváme co nejšetrnější technologie a efektivní řešení logistiky, cítíme, že dopady našeho podnikání na životní prostředí je potřeba dál vyvažovat. A protože si v BILLE zakládáme na odpovědném přístupu k přírodě i potřebám lidí v místě našeho působení, vymysleli jsme projekt, ve kterém právě na ně myslíme,“ doplňuje Jaroslaw Szczypka.

Na projektu spolupracuje BILLA s městy a obcemi, kde provozuje své prodejny, s jejichž pomocí vybírá vhodné lokality, které jsou v jejich majetku, a které mají potenciál stát se vyhledávaným místem k odpočinku ať už místních obyvatel nebo turistů. V příštím roce BILLA plánuje projekt rozšířit do dalších 5 lokalit.

 

Zdroj a foto: REWE Group

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010