Obchodní válka mezi USA a Čínou je na spadnutí a v globální ekonomice může mít dopad i na Česko

Čína zavedla 2. dubna 2018 cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států. Patří mezi ně například mražené vepřové maso, některé druhy ovoce a víno. Čína tímto krokem reaguje na březnové rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Ačkoli se celní přestřelka odehrává mimo země EU, potažmo Česka, může mít nakonec dopad i na evropské trhy a průmysl.

Čína bude dál produkovat levnou ocel a hliník a bude pro své výrobky hledat odbytiště, mimo jiné i na evropské půdě. Předpokládat lze státní subvence čínských firem s cílem vyrobit s podporou státu exportní zboží na nižší ceny než je obvyklé v evropském měřítku,“ říká Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach, největšího poskytovatele celních služeb v České republice.

Jakákoliv omezení, mezi které patří i zavedení dodatečných cel, způsobí to, že výrobci začnou hledat alternativy, které případně podpoří jednotlivé státy. Můžeme se ohlédnout, jak se vyvinuly sankce ze strany EU vůči Rusku po anexi Krymu. EU například zakázala vývoz komodit pro ropný průmysl a Rusko zareagovalo zákazem dovozu některých zemědělských produktů. Výsledkem je to, že české strojařské či potravinářské firmy si našly nové trhy či zlevnily své výrobky, aby podpořily prodej na tuzemském a evropském trhu. Rusko naopak obnovilo některé ze svých výrob, včetně zemědělské a potravinářské. Došlo tedy ke změně struktury vzájemné obchodní výměny.“

 

Zdroj: Gerlach

Foto: Gerlach, pixabay.com

 

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři