---
site_name: mistoprodeje.cz
site_description: INSTORE MARKETING na dlani. Novinky z oboru, POP média, reklama v místě prodeje a další novinky. Soutěž VISA Czech Top Shop.
site_url: https://www.mistoprodeje.cz
contact_email: beran@mistoprodeje.cz

title: Češi se pomalu vrací k rybám
url: https://www.mistoprodeje.cz/obsah/zajimavosti-z-retailu/cesi-se-pomalu-vraci-k-rybam/
date: 2019-12-11
modified: 2019-12-11
author: Jana Follprechtova
type: post
categories: [Zajímavosti z retailu]
tags: [Český statistický úřad, OCEAN48, Rybářské sdružení České republiky, ryby, spotřeba, Vánoce]
---

![salmon 3888831 1920](https://www.mistoprodeje.cz/wp-content/uploads/2019/12/salmon-3888831_1920.jpg "salmon 3888831 1920")

[Zajímavosti z retailu](https://www.mistoprodeje.cz/category/obsah/zajimavosti-z-retailu/)

# Češi se pomalu vrací k rybám

[Jana Follprechtova](https://www.mistoprodeje.cz/author/jf/)[11. 12. 2019](https://www.mistoprodeje.cz/obsah/zajimavosti-z-retailu/cesi-se-pomalu-vraci-k-rybam/)

**Ryby si opět nachází své
místo v českých jídelníčcích. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického
úřadu, podle které Češi ročně snědí přes půldruhého kila rybího masa. Nejčastěji
se ryby na našich talířích objevují o Vánocích. Zde se ale střetává tradice
s moderní kuchyní, a zatímco část strávníků nedá dopustit na kapra, stále
častěji ho na štědrovečerní tabuli nahrazuje losos.**

Podle statistiků se stravovací návyky Čechů v posledních letech mění a na úkor masa stále častěji saháme po ovoci a zelenině. V posledních letech také mírně stoupá právě oblíbenost ryb. „*Zatímco v roce 2016 byla průměrná spotřeba rybího masa 5,1 kilogramů na osobu, o rok později stoupla na 5,4 kilogramy. V loňském roce už to bylo 5,6 kilogramů ryb*,“ informuje mluvčí Českého statistického úřadu**Jan Cieslar.**

Zvýšení spotřeby ryb o dvě
procenta je ale podle ministerstva zemědělství stále nedostatečné a Češi by ryby
měli jíst častěji. „*Ryby jsou zdrojem nutričně významných bílkovin, lipidů,
vitamínů a minerálních složek. Podle odborníků na lidskou výživu je optimum
spotřeby kolem 17 kilogramů ryb na osobu a rok,“* uvádí ministerská situační
zpráva zaměřená na ryby.

Celosvětový průměr je dvacet kilogramů ryb na člověka, přičemž v Evropě je to pouze jedenáct kilogramů. „*Když vezmeme v potaz, že u nás je roční spotřeba ryb jen těsně nad pěti kilogramy, zaostáváme oproti evropskému průměru zhruba o polovinu. Oproti světu je rozdíl ještě markantnější — naše spotřeba je oproti světovému průměru zhruba čtvrtinová, což je veliká škoda*,“ říká Martin Urbánek z Rybářského sdružení České republiky.

Dodává také, že v České
republice se těší větší oblibě mořské ryby. Zákazníci nejčastěji sahají po
chlazených rybách, v posledních letech narůstá podíl zpracovaných ryb
v podobě filetů, půlek či podkov. „*Ze sladkovodních ryb, které jsou
vyprodukovány v České republice, vede jednoznačně kapr. Zhruba polovina
domácí produkce se uplatní na tuzemském trhu, což je asi deset tisíc tun. Na
druhém místě je to stále populárnější dvojice pstruh duhový a siven americký.
Těch se u nás odchová v množství, které činí něco málo přes tisíc tun*,“
vypočítává Urbánek.

**Moderní losos, kapr bez kostí
a možnost rezervace s vyzvednutím**

Statistiku v konzumaci ryb na podzim zlepšují výlovy rybníků, nejvíce ale poptávka stoupá o Vánocích. Právě tady je rostoucí obliba ryb v posledních letech vidět nejvýrazněji. „*Objednávky na vánoční ryby nám každoročně narůstají. Mezi roky 2016 a 2017 se poptávka zvýšila téměř o třetinu. Loni jsme přijali ještě o polovinu objednávek více. Letos očekáváme podobný nárůst jako vloni*,“ poukazuje Martin Baráček, prokurista společnosti OCEAN48, která zákazníkům přes svůj rezervační systém nabízí širokou nabídku sladkovodních i mořských ryb.

Co se týče oblíbenosti jednotlivých ryb, vzrůstá podle Baráčka jasný trend, kdy kapr lehce ztrácí svou dominantní pozici a ze štědrovečerní tabule jej vytlačuje losos. „*Losos se v posledních letech těší velké popularitě. V loňském roce jsme prodali pět kilogramů této mořské ryby, což poprvé znamenalo, že objem prodeje lososa byl stejně velký jak u kapra.**Kapr je pro nás i zákazníky ale stále klíčový. V poslední době jsou velmi oblíbené vykostěné kapří filety, které jsme zařadili do nabídky, aby zákazníci měli s přípravou ryby minimum práce. Právě kvůli pohodlí funguje pro naše zákazníky náš rezervační systém, kde si mohou lidé rybu objednat i vyzvednout na některé z našich prodejen. Kdo rezervaci nestihne, má ještě možnost pořídit naše ryby u stánků, které letos budeme mít na mnoha místech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové a Jihlavě,*“ uzavírá Baráček.

Zdroj: Lesensky.cz, foto: pixabay.com

[Český statistický úřad](https://www.mistoprodeje.cz/tag/cesky-statisticky-urad/)[OCEAN48](https://www.mistoprodeje.cz/tag/ocean48/)[Rybářské sdružení České republiky](https://www.mistoprodeje.cz/tag/rybarske-sdruzeni-ceske-republiky/)[ryby](https://www.mistoprodeje.cz/tag/ryby/)[spotřeba](https://www.mistoprodeje.cz/tag/spotreba/)[Vánoce](https://www.mistoprodeje.cz/tag/vanoce/)