---
site_name: mistoprodeje.cz
site_description: INSTORE MARKETING na dlani. Novinky z oboru, POP média, reklama v místě prodeje a další novinky. Soutěž VISA Czech Top Shop.
site_url: https://www.mistoprodeje.cz
contact_email: beran@mistoprodeje.cz

title: Češi chtějí více dovolené
url: https://www.mistoprodeje.cz/obsah/zajimavosti-z-retailu/cesi-chteji-vice-dovolene/
date: 2018-08-17
modified: 2019-11-08
author: Jana Follprechtova
type: post
categories: [Zajímavosti z retailu]
tags: [dovolená, Grafton Recruitment]
---

![child 1111818 1280](https://www.mistoprodeje.cz/wp-content/uploads/2018/08/child-1111818_1280.jpg "child 1111818 1280")

[Zajímavosti z retailu](https://www.mistoprodeje.cz/category/obsah/zajimavosti-z-retailu/)

# Češi chtějí více dovolené

[Jana Follprechtova](https://www.mistoprodeje.cz/author/jf/)[17. 8. 2018](https://www.mistoprodeje.cz/obsah/zajimavosti-z-retailu/cesi-chteji-vice-dovolene/)

**Dovolená nad rámec zákona se v ČR probojovala na čelní příčky žebříčku oblíbených benefitů. Zároveň jde o benefit, u něhož zájem zaměstnanců vysoce převyšuje nabídku českých firem. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. **

*„Ze zákona mají čeští zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené ročně, což ve srovnání se zbytkem Evropy není mnoho. Například ve Velké Británii mohou zaměstnanci čerpat 28 dní, v Rakousku, Skandinávii či Lucembursku 25 dní a lepší situace vládne dokonce i na Slovensku, kde mají zaměstnanci po dovršení 33 let rovněž nárok na 25 dní placeného volna,“* uvádí Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment s tím, že je tedy zájem Čechů o delší dovolenou celkem logický a souvisí i s čím dál větší tendencí zaměstnanců o dosažení dobře vyváženého profesního a soukromého života.

I když rostoucí počet zaměstnavatelů nabízí dovolenou nad rámec zákona, zájem je mnohem vyšší. Z průzkumu Grafton Recruitment vyplynulo, že 25 dní dovolené může čerpat jen 50 % zaměstnanců, v případě dělnických profesí pak 59 %.

*„Pomalu se objevují se i firmy, které jdou v nabídce ještě dál a nabízí dokonce více než 25 dní. Takovou výhodu však zatím mají pouhá 4 % českých zaměstnanců,“* říká Jitka Součková a dodává: *„Benefity jsou v dnešní době velmi důležitým nástrojem jak pro motivaci lidí, tak i pro nábor nových zaměstnanců. Firmy by tedy měly při tvorbě balíčku poskytovaných podmínek a výhod preference Čechů zohledňovat. Dovolená nad rámec zákona by v každém případě neměla být opomíjena, protože je v žebříčku zaměstnaneckých preferencí na druhém místě, hned po 13./14. platu.“*

Do průzkumu, který byl zrealizován od ledna do července 2018, se zapojilo 1485 respondentů.

Zdroj: Grafton Recruitment

Foto: pixabay.com

[dovolená](https://www.mistoprodeje.cz/tag/dovolena/)[Grafton Recruitment](https://www.mistoprodeje.cz/tag/grafton-recruitment/)