V září bylo v Česku levněji

Zelenina oproti srpnu zlevnila o 5,6 procenta, ovoce o 5,1 procenta, jogurty o 4,5 procenta a dovolené o 13,4 procenta. Mírně také pokračovalo zlevňování telekomunikačních služeb, které odstartovala revoluce s neomezeným voláním. Cenovou hladinu naopak nahoru tlačily oděvy (zdražení o 2,3 procenta) a obuv (5,5 procenta). O 2,7 procenta zdražilo také vepřové maso a o 3,5 procenta rostlinné tuky.

Oproti loňskému září bylo letos dráž o jedno procento. Rozdíl je však velmi malý, naposledy byl tak nízký v roce 2010. „Ne všechny ceny se ovšem vyvíjejí tak pozitivně, jak napovídá celkové číslo inflace. Velmi silný nárůst mají stále za sebou potraviny, které jsou aktuálně o 4,6 % dražší než loni. Více si rovněž lidé připlácejí za bydlení, zdraví, stravování a ubytování a v neposlední řadě za alkohol a tabákové výrobky,“ shrnul ekonom Petr Dufek z ČSOB.

Oproti loňsku byly například brambory draží o 62 procent, máslo o 21,9 procenta, mouka o 15,2 procenta, mléko 14,4 procenta, sýry o 9,6 procenta a vepřové maso o 5,6 procenta.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské je velké riziko, že na počátku roku klesne inflace výrazněji pod 1 procento. Někteří ekonomové se domnívají, že by mohla dokonce klesnout k nule nebo nastat deflace.

Otázkou bude, zda na nízkou hladinu cen nějak zareaguje centrální banka. „Zatím stále předpokládáme, že ČNB na devizový trh nevstoupí. Zůstane ale velmi ostražitá a bude-li třeba použije alespoň slovní intervenci, aby utlumila případné ‚excesivní‘ posilování koruny. Oživující se ekonomice by ale mírné posilování koruny vadit nemělo, stejně tak i ČNB,“ dodala Horská.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Podpořte prosím

 
Bankovní účet
2 801 779 543/2010