Kolik stojí vybavení pro prvňáčka u nás i v zahraničí?

938 zobrazení

Nástup do první třídy není náročný jen pro dítě, pro které znamená začátek povinností, ale představuje také množství starostí pro rodiče. Konec prázdnin je totiž obdobím větší finanční zátěže a náporem pro peněženku.

Rodiče na celém světě si uvědomují, že začátek školního roku vždy výrazně zatíží jejich rodinný rozpočet. Rozhodli jsme se prozkoumat náklady spojené se školní výbavou prvňáků v roce 2018 v České republice a porovnat výdaje s ostatními státy severní polokoule, kde školní rok začíná v srpnu nebo v září.

Aby byl průzkum co nejvíce objektivní, zaměřili jsme se jen na základní školní pomůcky, které jsou naprosto nutné a nástup do školy se bez nich neobejde ve všech 36 prozkoumaných státech. Například jsme upustili od srovnání cen přezůvek a školních uniforem, protože rozhodování o těchto otázkách je vyhrazeno místním úřadům nebo dokonce ředitelům jednotlivých škol.

Pár slov na začátek

Rozdělili jsme celou školní výbavu do čtyř skupin: základní školní pomůcky, školní batoh, výtvarné potřeby a oblečení na tělocvik.

Každý prvňáček potřebuje kvalitní brašnu, která bude vážit co nejméně, mít anatomické tvarování zad a široké nastavitelné popruhy. I když v první třídě je oproti starším ročníkům jen několik vyučovacích předmětů, batoh by měl mít dostatek místa na penál, složku na sešity, několik učebnic, box na svačinu a láhev na vodu. Průměrná cena kvalitního batohu v českých eshopech je 274 Kč. Při vypočítání této ceny jsme brali v potaz položky z nižší a střední cenové kategorie.

Další důležitou součástí každé výbavy jsou základní školní pomůcky, k nimž patří mezi jinými sešity, obaly na knihy, složka, penál, péro, propisky, tužky, stírací gumičky, ořezávátka a pravítka. Částka, kterou české domácnosti na tyto produkty vynaloží je o trochu vyšší a činí 314 Kč. Samozřejmě otázka cen závisí na finančních možnostech a rozhodnutích rodičů, jelikož v obchodech najdete bohatou nabídku levnějších i dražších značkových produktů. Není proto nezbytné vybírat ten nejdražší kousek. Většina učitelů doporučuje nákup obyčejných pér, tužek a sešitů.

Nedílnou součástí vyučování je výtvarná výchova, která probouzí v dětech tvořivost a zpříjemní dítěti vstup do školy. Výtvarné potřeby od nůžek, lepidla, barevných papírů, voskovek, vodových barev, tužek, fixů a modelíny vyjdou rodinu na 403 Kč.

K nejdražším položkám, za které musejí rodiče školou povinných dětí platit, patří dle výzkumu základní výbava na tělocvik. Co bude dítě v první třídě potřebovat? Cvičební úbor a boty do tělocvičny. Z rozboru srpnových slev v internetových obchodech vyplývá, že tyto položky pohltí největší část rodinného rozpočtu. Rodiče si totiž musí připravit částku 731 Kč. Základní vybavení prvňáčka v České republice přijde rodiče celkově na 1722 Kč.

Vybavení prvňáčka stojí téměř 8% české průměrné mzdy. Kdo zaplatí víc?

Rozhodli jsme se zjistit, kolik stojí školní výbava v různých státech ve srovnání s průměrnou mzdou. V roce 2018 vychází školní výbava na 7,8% průměrné mzdy v České republice.

V porovnání s našimi sousedy platíme méně než Poláci (8,44% výplaty), Němci (8,87%) a zejména Slováci, kteří musí sáhnout hlouběji do kapsy (10,68%), naopak menší část výplaty, to je pouze (5,33%), vydá za školní pomůcky Rakousko.

Školní výbava nejvíce zatíží domácí rozpočet v Nigérii a Moldavsku – poslat dítě do školy v těchto státech stojí obrovské peníze (Nigérie – 54,74% a Moldavsko – 36,66% průměrné mzdy). Naopak nejméně na prvňáčky vynakládají ve Švédsku, Kanadě, Francii, Spojených státech amerických, Saudské Arábii a Spojených arabských emirátech. Ukazatel zde nepřekračuje 4%.

Metodika

Veškeré zobrazené údaje jsou založeny na nabídce internetových obchodů v 36 státech severní polokoule, ve kterých se školní rok začíná v období srpna a září. Na seznamu školních pomůcek, které jsme prozkoumali, bylo 27 položek mj: batoh, základní školní potřeby, výtvarné potřeby a cvičební úbor na tělocvik. Při výpočtu průměrné ceny jednotlivých produktů jsme zohlednili výrobky z nižší a střední cenové kategorie. Při převodu měn byly použity průměrné směnné kurzy pro červenec 2018

 

Zdroj: Picodi.com. studii je k dispozici zde.

Foto: pixabay.com