Technologie a lidský faktor jsou zásadní pro vývoj a jedinečnost v retailu

2333 zobrazení

Evropská Marketing at-retail show, která je tradičním mezinárodním setkáním profesionálů z marketingu a retailu v Paříži, přináší komplexní pohled na aktuální rozsah, strukturu a trendy komunikace v prodejních místech. I v rámci připrav letošního ročníku této akce, která se uskuteční 27. – 29. března v Paříži, byla vyslovena celá řada úvah a poznatků evropských odborníků o klíčových fenoménech a o hlavních oblastech vývoje v retailu v roce 2018.

Z analýzy 94 000 rozhovorů na sociálních sítích a rozhovorů s odborníky vyplynuly významné trendy v prodejním místech, ke kterým patří například:

  • Personalizovaná nákupní trasa, která znamená konec standardizovaného způsobu  masového nakupování.
  • Atraktivní způsob nakupování, kdy vznikají koncepty hybridních obchodů, které k tradičnímu kamennému obchodu využívají e-commerce.
  • Místo prodeje, jako místo zážitků a interakce se zákazníkem.

V důsledku digitalizace, rozvoje omnichannel strategií a nových požadavků zákazníků došlo v posledních letech v retailu k zásadnímu vývoji.  Právě probíhající proměna retailu je ovlivněna změnami v chování nakupujících a novými možnostmi v oblasti zacílení a zapojení zákazníka, které nabízejí stále více příležitostí k personalizaci.

Omnichannel retail v centru priorit

Řada maloobchodníků se rozhodla již před několika lety posílit své působení v digitální oblasti, ne všechny společnosti však dosahují stejné úrovně vyspělosti v této sféře a omnichannel  strategie s využitím všech prodejních kanálů zůstanou prioritou pro některé obchodní společnosti. Online obchodníci pochopili důležitost fyzické prodejny a fyzického vystavení produktu, které znamenají přímou interakci se spotřebiteli, zvyšují jejich oblíbenost, přispívají k  propagaci produktu i firmy.

V minulosti společnosti spravovaly fyzickou prodejní síť a digitální sítě odděleně (databáze, vztahy se zákazníky, věrnostní programy atd.). Tento oddělený přístup se změnil ve více kanálovou prodejní strategii a v jednotnou omnichannel strategii, která integruje všechny body kontaktu se zákazníky a je založená na využití všech kanálů současně. Vývoj je reakcí na chování spotřebitelů napříč prodejními kanály, kteří nakupují například způsobem Click & Collect nebo Store To Home.

Článek byl publikován v odborném časopise Brands & Stories. Celý text článku najdete zde.

Zdroj a foto: POPAI CE